Jdi na obsah Jdi na menu
 


Euro Truck Simulator - recenze-

31. 5. 2009

Brázdíme evropské silnice v Euro Truck Simulator

hodnocení BW: 72%

Další z her nechající nás přičichnout k řízení vlastního kamionu. Tentokráte pro změnu v našich evropských končinách se zdařilými modely automobilů, ovšem trochu rozvleklou kampaní.

  • .ježdění po evropě
  • .reálné kamiony a ostatní auta
  • .odpočinkový titul
  • .bere v úvahu únavu, nedostatek benzínu
  • .opakující se silnice, města
  • .zdlouhavá kariéra
lokalizace Titulky
cena 450
 

Euro Truck Simulator (PC)Pokud jste častými účastníky silniční dopravy a za svůj přepravní prostředek jste si vybrali osobní automobil, nejednou se setkáte s negativními narážkami na jízdu podsaditých chlapíků přežívajících v obřích kolosech – kamionech.

Nedostatek spánku, agresivní jízda, nesmyslné předjíždění na dálnicících, kde se následně tvoří zbytečné kolony. To je jen několik málo obecně známých povídaček.

Jak je tomu ve skutečnosti si můžete vyzkoušet v dalším projektu, který nechá hráče usednout za volant kamionu a řídit si svou vlastní dopravní společnost a zakázky. Jistě se sami přesvědčíte o tom, že to není ve skutečnosti žádný med.

Euro Truck Simulator (PC)Jakožto správní patrioti bychom měli mezi prvními řádky recenze zmínit, že Euro Truck Simulator je ve skutečnosti projektem českého týmu SCS, jež v poslední době chrlí jeden zajímavý budgetový projekt za druhým (z podobného žánru jde kupříkladu o řízení autobusů v Bus Driver).

Ale zpátky k tématu – hra spadá mezi simulátory, kde si nepřivlastníme supermoderní závodní automobil, ale obrovský kamion. O žádné závody tedy nepůjde, spíše o poklidnou, bezpečnou a v rámci možností rychlou jízdu, během které se vám podaří úspěšně dopravit jablka, mléko, stavební materiál a spoustu dalších surovin, dle aktuální nabídky.

Svým způsobem tedy jde o jakousi konkurenci podobného projektu 18 Wheels of Steel Haulin, ovšem s prostředím zasazeným do nám bližší Evropy. Pokud se k hraní podobné hry rozhodnete, je zde jeden nutný předpoklad – náklonost k tématice. Jestliže problematikou kamionové přepravy nežijete nebo vám nepřijde alespoň atraktivní, nejspíše vás stereotypní převozy nijak neuchvátí.

Euro Truck Simulator (PC)Hratelnost se totiž téměř výhradně skládá z vyzvedávání zakázky, následného cestování po dálnici do jiné evropské metropole, kde všechno šikovně odevzdáte, naberete další práci a pokračujete dále. No a při tom všem vyděláváte virtuální peníze.

První nutný předpoklad k zahájení provozu na evropských dálnicích je zakoupení vlastního vozu. Kamionů hra nabízí několik druhů a neliší se pouze barvou laku, interiérem a celkovým vnějším vzhledem. Rozdílné jsou i parametry jako je objem naftové nádrže či celkový výkon. Zpočátku si moc vyskakovat nemůžete a nový kamion si vzhledem k vysoké ceně pořídíte až v pokročilejších částech hry.

Na začátku vás ještě čeká nutný výběr počátečního státu. K dispozici je většina západní a střední evropy včetně naší drobné republiky v samotném srdci. Dokud nezakoupíte práva na nový stát, budete mít povolení jezdit pouze v této zvolené zemi případě v několika málo okolních, jestliže si vyberete stát s malou rozlohou (třeba právě Českou republiku).

Euro Truck Simulator (PC)Následuje krátká adaptace na ovládání. To rozhodně neodpovídá simulátorům reálným, zároveň ale nejde o přehnanou arkádu a ovládat takto dlouhý tahač je trochu jiné, než jezdit v novém sporťáku. Točit s volantem se ale naučíte poměrně rychle a pak hurá pro první náklad.

Ten rozdělují fiktivní společnosti, které se v každém městě nachází zhruba dvě. No, ono je trochu zbytečné mluvit o městech, kdy se jedná jen o několik málo ulic těsně za sjezdem z dálnice a do dalších částí je vám zakázaný průchod.

Aby toho nebylo málo je navíc těchto několik málo krátkých úseků většinou stejných (díky tomu ve hře kupříkladu Varšava jakoby z oka vypadla v Praze). Firem je mnohdy několik, stačí tedy přijet na jejich parkoviště, aktivovat nabídku a z dlouhého seznamu si vybrat. Vypsáno je cílové město (k dispozici jsou jen největší města v daném státu), převážený artikl a nejdůležitější vlastnost a tou je cena.

Euro Truck Simulator (PC)Samozřejmě že nejvýhodnější jsou krákodobé tratě za nejvíc peněz, neboť si po cestě sami musíte platit naftu. To již částečně souvisí s reálnou simulací, kterou se tvůrci zde pokusili nastavit. Sledovat budete muset vedle ubíhajících kilometrů také spotřebu, stav nádrže a v případě nutnosti i zastavit na některé z čerpacích stanic.

Na základě zdejších cen vám bude natankovaná částka okamžitě strhnuta z konta a vy se na stejném místě můžete uložit k spánku.

Také virtuální řidič totiž vyžaduje pravidelné přestávky v jízdě, ty si můžete vybrat kdykoliv a ukazatel únavy se zaručeně v několika málo vteřinách dostane na bod mrazu, což potřebujete, pokud nemáte rádi adrenalinovou jízdu s častým mikrospánkem.

Pokud některou z výše zmíněných věcí zanedbáte a kupříkladu zapomenet nabrat naftu, zůstanete někde uprostřed silnice stát. Z této šlamastyky vás hra nevytáhne pouhým stisknutím tlačítka. Nutné bude zavolat speciální pomocnou hlídku řešící i bouračky a ta vám sice pomůže, ovšem za opravdu nekřesťanské peníze, které vám mnohdy ani doručení zásilky zcela nevrátí.


Tak trochu kapitolou samu pro sebe je neviditelná policejní hlídka. Tu ale stejně jako na českých silnicích fyzicky jen tak nepotkáte. Vše ale nasvědčuje tomu, že muži zákona kdesi v křoví číhají a dokonce mají i umístěné radary. Euro Truck Simulator vás tak bude nenápadnou ikonkou upozorňovat na přestupek, který jste právě spáchali. Jde o překročení rychlosti, projetí křižovatky na červenoum, vypnutá světla během noci a jiné nebezpečné chování jako jsou třeba bouračky.

Euro Truck Simulator (PC)Pokud toto oznámení přejdete a myslíte si, že tím to pro vás skončilo, budete se asi u konečné kalkulace odevzdaného nákladu ohromně divit. Ze získaných peněz se vám totiž automaticky odečtou všechny pokuty do jedné.

Tyto částky sice nejsou přehnaně vysoké, ale pokud budete silnice brázdit bez ctění jediného pravidla, můžete tímto způsobem prodělat i tisíce eur. Zkrátka a dobře, ve hře funguje takřka dokonalý a spravedlivě fungující policejní systém, ze kterého by se mohli učit rovněž čeští policisté.

Co se technických kvalit týče, z těch si odnesete vesměs pozitivní, ale stále ne stoprocentní dojmy. Kamiony i vozidla jsou vytvořena na základě reálných předloh s důrazem na detail, navíc se další účastníci silničního provozu nechovají jako začátečníci s ještě horkým silničním průkazem. V případě, že zabíráte příliš místa, jednoduše na vás troubí, předjíždějí, zkrátka reálně simulují provoz.

Euro Truck Simulator (PC)Plusem je i lehké odlišení vozového parku v jednotlivých zemích a tak kupříkladu u nás potkáte daleko více škodovek než v takové Itálii. Výhodou je i několik různých kamer, z nichž jedna zabírá přímo do kabiny a tak vidíte všechny měřiče a ukazatele na palubní desce.

Druhým nejpoužívanějším je pohled shora, zejména vhodný pro napojování návěsu. Ten k vám nebude připojen automaticky, nýbrž si musíte pěkně nadjet, nacouvat a s citem ho k autu připojit.

Tiráci budou jistě z této nové kamionové simulace nadšeni. Euro Truck Simulator totiž pro ně bude ideálním odpočinkovým projektem, který oproti své konkurenci žádné významnější body neztrácí.

Euro Truck Simulator (PC)Přesto ale pokud projedete několikrát trať Praha – Víděň, mohla by vám vadit do očí bijící stereotypnost co se silnic týče, ty se navíc opakují i v jiných částech evropy, stejně jako jsou si města nezvykle podobná.

Dále hra vyžaduje opravdu dostatek trpělivosti, jinak půlhodinová cesta herním prostředím oceněná jen několika málo tisíci a následným odečtením pokut, pro vás bude trochu malou motivací vzhledem k vysokým cenám. Než si pořídíte nové auto a postoupíte na vyšší level či si alespoň koupíte novou zemi, čeká vás opravdu těžká dřina – a to by nejspíše nebude každého bavit.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář